Charakterystyka seksoholizmu

Seksoholizm zwany jest również erotomanią albo hiperseksualizmem. Z tymi stwierdzeniami można się spotkać w wielu sytuacjach. Jednak problem ten zaliczany jest w szczególności do zaburzeń libido. W skrócie polega na wzmożonym popędzie seksualnym. Najczęstszym objawem seksoholizmu będzie ciągła potrzeba różnorodności seksualnej oraz zwiększonej częstości jej odbywania. Bez wątpienia dosyć nadmierne zainteresowanie tematyką erotyczną jest określane dzisiaj wieloma nazwami. Spotykana jest nazwa hiperfilia, hiperlibidemia albo hiperseksualność. Samo zjawisko erotomanii pojawia się zarówno u kobiet, wtedy ma postać nimfomanii, jak i mężczyzn, pod nazwą satyryzm. Obydwa te stany zalicza się do dysfunkcji seksualnych. Przede wszystkim dla wielu osób posiadających ten palący problem potrzeba seksualna staje się tak ważna, że wszystkie inne potrzeby tracą sens. W bardzo wielu przypadkach seksoholizm dotyka mężczyzn, w małym stopniu to są kobiety.

Jak zachowuje się osoba uzależniona?
Jeśli chodzi o seksoholizm, to może on mieć postać trwałą lub nawracającą. W postaci trwałej mamy przeważnie do czynienia z dosyć częstymi zmianami partnerów. Dochodzi jeszcze do tego duża aktywność seksualna oraz częste przeglądania stron o tematyce erotycznej. Jeśli dochodzi do momentu, że osoba bliska ma poważne wątpliwości w związku z zaspokajaniem potrzeb seksualnych na przykład swojego partnera, to koniecznie trzeba się z tym zgłosić do psychologa lub seksuologa.

Osoby uzależnione od seksu
Bardzo duża grupa osób sprawnie bowiem ukrywa tego typu problem. Niektórzy kompletnie sobie z nim nie radzą i wtedy poszukują wsparcia u specjalistów bądź bliskich. Osoby, które zostały dotknięte w jakiś sposób seksualizmem, posiadają cały szereg cech, świadczących o tym problemie. Są to najczęściej nieśmiałość, problem pojawiający się podczas kontaktu z innymi osobami albo poczucie niższości. Dochodzi do tego, że pojawia się kompletny brak wiary we własne możliwości seksualne. Paradoksalnie, właśnie wtedy można najbardziej pomóc. Z reguły podczas podniecenia seksualnego dochodzi do wydzielania opioidów. Następnie mają one zasadniczy wpływ na tak zwany układ nagrody, który pojawia się w naszym mózgu. Dlatego też mają one podobne oddziaływanie na nasz mózg jak narkotyki i prowadzą w ogromnym stopniu do uzależnienia. Seksoholizm pojawia się nawet u osób posiadających uszkodzone płaty czołowe w mózgu.