Siecioholizm, czyli współczesna plaga

Obecnie według wielu uczonych wyróżnia się 2 typy uzależnienia od Internetu. Pierwszy z nich to jest niespołeczny. Jest on tak charakterystyczny, albowiem objawia się głównie ciągłym poszukiwaniem informacji. Mamy także społeczny, który najczęściej jest związany z korzystaniem z komunikatorów, poczty e-mail, czatu. Dotyka coraz więcej osób. Według osób uzależnionych różnica pomiędzy światem realnym a wirtualnym zupełnie nie występuje. Dla wielu przebywanie w wirtualnej rzeczywistości to jest rodzaj naprawdę specyficznego doświadczenia. Jednak charakteryzuje się ono ograniczeniem różnego typu doświadczeń sensorycznych. Dochodzi jeszcze elastyczność tożsamości oraz anonimowość.

Biologiczny aspekt uzależnienia
Bez wątpienia największy wpływ na postępujące uzależnienie od komputera mają zarówno czynniki biologiczne, psychologiczne, duchowe i społeczne. Tak więc idąc tym tropem i rozpoczynając od czynników biologicznych, trzeba wspomnieć o tym, że jest podnoszona rola małego stężenia serotoniny, a także dopaminy w mózgu. A przecież to właśnie ona ma wpływ na cały nasz układ motywacyjny. W zasadzie na olbrzymi rozwój tego uzależnienia mogą mieć także wpływ różnego typu stany. Takie jak hiperaktywności, czy hipoaktywności obszarów mózgu, które wiążą się z układem opioidowym. Jest to inaczej układ pozytywnego wzmocnienia.

Ograniczenia płynące z uzależnienia
Wiele badań zgodnie udowodniło, że niemal połowa z Internautów, którzy rozpoczynają swoje wędrówki po sieci, uzależnia się już w przeciągu zaledwie 6 miesięcy. Jest to naprawdę krótki czas, więc nasza interwencja powinna być w tym wypadku szybka. Najwięcej osób uzależnia się do roku, a zaledwie 17% po tym okresie. Badania tego typu przyniosły więc nam obraz, jak to wygląda w rzeczywistości.

Osoby, które niezwykle często korzystają z Internetu i ma to u nich już znamiona silnego uzależnienia, zarówno zaniedbują rodzinę, przyjaciół, naukę, pracę, jak i wiele innych rzeczy. Poza tym ograniczają sen, co skutkuje potem wieloma negatywnymi zachowaniami. Są w stanie przeżywać uczucie wstydu, lęku, niepokoju. Kompletnie także wycofują się z wszelkiego typu innych aktywności życiowych oraz różnorakich przyjemności. Co najważniejsze mogą ich dotykać naprawdę różne dolegliwości fizyczne, które są spowodowane przyrostem lub utratą masy ciała. Pojawiają się bóle głowy, pleców i tym podobne schorzenia.