Poczucie własnej wartości a seksoholizm

Seksholizm to nie ma wątpliwości, jest pewna z form uzależnień. Zupełnie podobnie jak narkomania albo alkoholizm. Potem jednak to dla wielu osób staje się sens życia, a za tym idzie także niskie poczucie wartości. Seks z reguły zaspokaja nam zawsze potrzebę bliskości z drugą osobą, a także daje poczucie miłości, szczęścia oraz odprężenia. Z reguły zawsze jest tak, że seksoholicy mają bardzo krótkotrwałe poczucie wartości. Przez to, że niemal nieustannie odczuwają oni potrzebę niejako powtarzania czynności seksualnych, przeradza się to potem w przymus.

Mechanizm
Jeśli chodzi o sam jego mechanizm, to wygląda całkowicie podobnie jak w przypadku innego typu uzależnień. Alkoholicy przecież w pewnym momencie zaczynają coraz częściej sięgać po alkohol, podobnie jest z erotomanami. Oni w pewien sposób tracą kontrolę nad swoimi zachowaniami seksualnymi. Przez to, że pragną częściej współżycia, najlepiej do tego z zupełnie innymi partnerami, może dojść do sytuacji, że nic nie będzie im dawać ukojenia oraz pełnej satysfakcji.

Seksoholik jak narkoman, czy alkoholik
Seksholicy z reguły najbardziej dążą do tego, aby osiągnąć stan doskonały, czyli błogostan. Jednak nie trwa on u nich długo. Złudne całkowicie wydaje się tutaj poczucie bliskości, albowiem nie udaje im się z reguły nawiązywać trwałych związków czy bliższych kontaktów.
Jeśli chodzi o nasz mózg, to seks działa podobnie jak układ nagrody. A więc alkohol, narkotyk, czy pornografia będzie wzbudzał stan ukojenia. Wielu specjalistów podkreśla nawet, że seks może w jeszcze większym stopniu podnosić poziom neuroprzekaźników niż alkohol, warto to podkreślić. Po osiągnięciu orgazmu zaczyna się gwałtownie podnosić poziom endorfin, nazywanych po prostu hormonami szczęścia. A to dlatego, że poprawia się nasze samopoczucie oraz zwiększa całkowicie poziom zadowolenia. Może pojawiać się nawet w tym stanie euforia. Dla wielu seksoholików to właśnie rozwiązłość jest potem w pewnym sensie stylem życia, którym też mogą zaczynać się chwalić. Jednak takie zachowanie z czasem stopniowo prowadzi do uzależnienia się od seksu. Warto więc mieć taką świadomość. Seksoholizm w wielu wypadkach poważnie przykrywa różnego typu defekty osobowościowe takie jak niskie poczucie własnej wartości. Pojawia się nawet u takich osób, które posiadają wysoki w danej chwili status społeczny i są majętne, jednak nie daje im to do końca satysfakcji.