Jak leczyć seksoholizm?

Seksoholizm tak naprawdę nie został jeszcze oficjalnie uznany za chorobę, w porównaniu do alkoholizmu czy narkomani. Jednak nie oznacza w żadnym wypadku, że osoby uzależnione od niego nie mogą liczyć na pomoc. Aktualnie w naszym kraju znajduje się już kilka ośrodków, jakie oferują nam różnego typu terapie grupowe specjalnie przygotowywane z myślą o alkoholikach. Jakiś czas temu nawet nie uznawano uzależnienia od seksu za jakiś wyjątkowy problem, raczej to był bardziej powód do dumy lub też wstydu. Wszystko zależało od środowiska, w którym znajduje się ta osoba. Wiele osób nawet uważa w dzisiejszym świecie, że jest to nic innego jak znacznie większa niż normalnie ochota na seks. Jednak osoba uzależniona w tym wypadku ma naprawdę poważny problem i należy go zwalczyć.
Mechanizmy rządzące seksoholikiem.
Seks, zupełnie podobnie jak alkohol albo narkotyki, na początku wyzwala w nas endorfiny, czyli hormony szczęścia. Jednak z czasem mogą zaczynać się pojawiać wyrzuty sumienia. Z jednej strony zaczyna się pojawiać przymus zaspokojenia naszej potrzeby erotycznej, a z drugiej dochodzi jeszcze poczucie winy. Gdy zastanawiamy się, czy możemy zaliczyć się do tych osób, to trzeba sprawdzić, jakie mamy najczęstsze objawy tego typu uzależnienia. W momencie, kiedy zupełnie nie kontrolujemy ilości partnerów, z jakimi współżyjemy, odczuwamy zwiększoną ochotę na seks oraz wiele godzin poświęcamy na przeglądanie stron o zawartości erotycznej, to mamy już problem. Jeśli jeszcze dochodzi do tego masturbowanie się, fantazje seksualne, ciągłe myślenie o seksie i nieodnajdywanie się w codziennych obowiązkach to naprawdę warto podjąć od razu próby leczenia. Gdy czujemy my sami, że mamy problem z uzależnieniem od seksu, to należy szukać pomocy u dobrego psychologa.
Leczenie seksoholizmu.
Istnieje coraz więcej ośrodków leczących właśnie tę przypadłość, a także oferujących wyjątkowo dobre terapie. Tak więc ten problem możemy zwalczyć. Seksoholizm to uzależnienie od pewnego określonego zachowania. Zupełnie podobnie jak zakupoholizm, siecioholizm czy alkoholizm. Terapia polega tutaj na ograniczaniu właśnie tego najbardziej niepożądanego zachowania. Należy przejąć nad nim kontrolę, a nie całkowicie wyeliminować. Na podstawie tej zasady jest skonstruowana sama pomoc osobom dotkniętym tym problemem. Pacjent ma tutaj do wyboru czy decyduje się na terapię indywidualną lub grupową.