Przyczyny i leczenie seksoholizmu.

Seksoholizm jest inaczej zwany erotomanią i oznacza po prostu typowe uzależnienie od seksu. Należy on poza tym do grupy uzależnień behawioralnych. Dlatego też jest on takim samym nałogiem jak alkoholizm, narkomania albo hazard. Seksoholik w zasadzie jest trwale uzależniony od pewnych zachowań seksualnych, odczuwa silną potrzebę ich przeżywania. Przejawia się to najczęściej poprzez zarówno okresowy, jak i stały przymus podejmowania ich. Odbywa się to tylko i wyłącznie w celu wywołania podniecenia i euforii. Seks zupełnie podobnie jak inne uzależnienia, czyli narkotyki, hazard, alkohol, działa w mózgu na układy nagrody. Zazwyczaj podczas orgazmu, a także po wypiciu alkoholu, przyjęciu narkotyków albo wygranej w kasynie, gwałtownie wzrasta poziom endorfin. Są to hormony szczęścia odpowiedzialne za poprawę samopoczucia oraz zwiększenie poziomu naszego zadowolenia. U niektórych nawet seksoholików do euforii może nawet prowadzić dreszcz polowania i zdobywania swojej potencjalnej ofiary, a nie sam stosunek. Warto mieć też taką świadomość.
Dzieciństwo a uzależnienie.
Wielu uczonych potwierdza, że tego typu zachowań najbardziej trzeba się doszukiwać poprzez problemy w dzieciństwie. Seksoholicy bardzo często pochodzą z różnego typu rodzin dysfunkcyjnych, gdzie rodzice byli do tego jeszcze uzależnieni od środków odurzających, alkoholu albo właśnie seksu.
Mogła się też pojawiać przy tym przemoc fizyczna oraz psychiczna. Zazwyczaj osoby mające ten problem posiadają niskie poczucie własnej wartości, nieufności wobec innych czy braku umiejętności wchodzenia w bardziej poważne związki. To wszystko jest naprawdę bardzo istotnym czynnikiem, jaki wpływa na zasadniczy rozwój seksoholizmu w dorosłości.
Problem wykorzystywania seksualnego.
Wiele badań potwierdziło, że osoby uzależnione od seksu w większości były wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie. Może seksoholizm współistnieć nawet z zaburzeniami psychicznymi takimi jak lęki różnego typu albo depresja. Najczęściej różnego typu kompulsywne zachowania seksualne mogą się także objawiać jako wynik zmian w mózgu. Na przykład uszkodzenia jakiejś części mózgu odpowiedzialnej za wszystkie reakcje seksualne. Przyczyną seksoholizmu mogą nawet być choroby neurologiczne takie jak stwardnienie rozsiane, wahania poziomu hormonów płciowych. Warto więc na te rzeczy zwrócić szczególną uwagę i to zapamiętać.