Nałóg komputerowy

Trzeba przyznać, że bardzo poważnym nałogiem jest uzależnienie od komputera i Internetu. Podobne zupełnie do narkomanii czy alkoholizmu. Wciąga on coraz większą grupę ludzi na całym świecie. Bez wątpienia to jest zjawisko dosyć nowe, jednak i tak wciąż przybiera na sile. Przez wielu jest to zwyczajnie traktowane jako ucieczka od rzeczywistości. Bardzo często jest tak, że młody człowiek kompletnie nie ma świadomości tego, że uzależnienie od gier komputerowych, Internetu albo zwykłego komputera to jest coś, co wymaga długiego leczenia. Obecnie najczęściej mamy do czynienia z siecioholizmem, czyli uzależnieniem od Internetu. Trzeba jednak mieć w świadomości, że od gier komputerowych również coraz więcej osób nie może się oderwać i nie wyobraża sobie życia.

Zatracenie w Internecie
Wielogodzinne korzystanie z dobrodziejstw globalnej sieci może się potem przekładać na utratę zdrowia w takich sferach jak psychiczna, fizyczna, interpersonalna czy społeczna albo rodzinna. Dlatego też leczenie takich nałogów jak uzależnienie od komputera, Internetu albo gier komputerowych to jest z całą pewnością wyjątkowo długotrwały proces. Osoby, które są uzależnione od komputera oraz Internetu najczęściej swój czas poświęcają na gry online, popularne komunikatory internetowe czy czat. Często też nie mogą oprzeć się rozmaitym forom dyskusyjnym albo listom adresowym.

Leczenie uzależnienia
Efektywne w pełni leczenie uzależnienia od Internetu, komputera czy gier komputerowych tak naprawdę niczym kompletnie nie różni się od siebie. Trzeba dobrać do wieku odpowiedni rodzaj psychoterapii, bo to jest w tym momencie najważniejsze. Komputer i Internet to owszem mogą być narzędzia pracy i nauki, więc w niektórych wypadkach zagrożenia z niego płynące nie są aż tak poważne. W trakcie leczenia bardzo często dochodzi do zainstalowania na naszym sprzęcie specjalnego typu alarmu. Będzie on nas informował, że spędziliśmy już zbyt długi czas przed monitorem komputera, dlatego też polecana w tym momencie stanie się inna aktywność. Metody, które monitorują czas pracy na komputerze, usprawniają w ogromnym stopniu liczenie, a także pomagają pacjentowi powrócić do normalnego funkcjonowania. Uświadomienie sobie zagrożenia, które płynie z sieci, to jest obecnie podstawa. Pomoże nam to walczyć z tą chorobą. A przecież to jest najważniejsze, aby szybko odzyskać zdrowie.