Oblicza seksoholizmu

Osoby, jakie odczuwają dosyć silną potrzebę różnego typu zachowań o podłożu seksualnym, są bardzo często uzależnione od seksu. Potem to ma bardzo negatywny wpływ na całe ich emocjonalne oraz społeczne. Seksoholizm to jest podobny nałóg jak narkomania albo uzależnienie od hazardu. Tutaj, wykonując pewne określone czynności, odczuwa się ogromną euforię. U seksoholików największą euforią jest seks, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dla narkomana będzie to zażycie środka odurzającego, a u osoby uzależnionej, po prostu gra. Nałogowiec zawsze odczuwa dosyć specyficzny rodzaj radości oraz podniecenia. Jest taki stan wywołany poprzez endorfiny, czyli popularne hormony szczęścia. Mogą to być również inne substancje, jakie są wydzielane przez mózg. Po euforii najczęściej też pojawia się smutek, potem natomiast przychodzi poczucie winy i wiele negatywnych myśli, które kołaczą nam w głowie.

Jak myślą seksoholicy?
Seksoholicy podobnie też jak inni nałogowcy posiadają w wielu przypadkach zupełnie zniekształcone myślenie. Często  potrafią ogromnie bronić swoje zachowania i je usprawiedliwiać. Często dzieje się tak, że za swoje trudności zaczynają też obwiniać innych. Duża ilość psychiatrów oraz psychologów posiada podobne zdanie na temat seksoholizmu. Niektórzy kompletnie się na tym nie znają i mają to za modę, nie chorobę. Tymczasem wciąż popularna tematyka erotyczna pokazuje, że nieustannie rośnie popyt na seks. Coraz więcej osób zdaje się uznawać seksoholizm za jedno z typowych uzależnień. Tak więc wiele się w tej kwestii zmienia. Pojawia się tutaj przymus, pod postacią utraty kontroli nad swoim zachowaniem. Dochodzi do kontynuowania zachowania pomimo czasami wyjątkowo nieprzyjemnych skutków.

Obsesja
Warto też wspomnieć o idei nadwartościowej. Jest to po prostu zwykła obsesja pojawiająca się na punkcie określonego zachowania. Wiele z osób posiada zasadniczy problem, żeby ustalić, czy aby na pewno ich zachowanie przejawia charakter uzależnienia. Rzeczywiście wcale nie jest to tak łatwo zbadać. Intensywne życie płciowe a uzależnienie to jest zasadnicza różnica. Seksoholizm można obecnie rozpatrywać na trzech poziomach. Przyczynami tego stanu rzeczy może być zarówno wpływ rodziców w rodzinach patologicznych albo zespół stresu pourazowego. Warto wszystkie takie objawy zbadać i walczyć z problemem już od początku.